Príprava

Ochranné pomôcky
Zo začiatku treba nosiť ochranný odev. To umožní cítiť sa pohodlne okolo včiel, vďaka čomu sa môžeš lepšie sústrediť na svoju prácu.

Zaobstaranie včiel
Najlepší je roj. Ten si môžeš kúpiť na jar. Roj si môžeš zaobstarať na internete alebo u miestnych včelárov

Umiestnenie úľa
Určite treba úľ umietsniť mimo frekventovaných zón. Ale netreba sa báť, že včely zaplavia celú záhradu. Včely sú aktívne iba v tesnej blízkosti letáčika. 2 až 3 metre od úľa si ich ani nevšimnete.

Vzdelávanie
Existuje veľa literatúry a videí, vhodných pre začiatočníkov. Workshopy o včelarení dajú veľmi veľa. Neprestávaj sa vzdelávať - vždy je niečo nové čo sa dá naučiť.


Včely v úli

Vysypanie roja do úľa
Odstráňte z úľa všetky rámiky. Odporúčame umiestniť falošnú stenu na 8. miesto od začiatku úľa. Vysyp včely dnu. Neboj sa zatriasť krabicou v ktorej si ich kúpil. Nerob si starosti, ak nie sú všetky včely dnu, cestu si nájdu.

Usporiadanie úľa
V horizontálnom úle sa včelstvo rozrastá od vstupu k druhej strane úľa. Keď sa včelstvo rozrastá, posúvajte falošnú stenu ďalej do úľa. V sezóne znášky odporúčame nechávať 3 prázdne rámiky aby sa neblokoval rast včelstva. Na zimu odporúčame úľ opäť zmenšiť, takže počas zimných mesiacov je pre včely menej priestoru na vyhrievanie.
Prvývh 8-10 rámikov od vstupu do úľa by malo slúžiť na kladenie vajíčok.


Inšpekcia


Liečenie

Je veľa chorôb a parazitov, ktoré môžu včelstvo oslabiť alebo aj úplne zničiť . Našťastie s čistým úľom, miernou extrakciou medu a pravidelným monitorovaním sa s nimi nemusíte vôbec stretnúť. Je však potrebné sa o včely pravidelne starať.

Všetky včely majú roztoče!
Spravidla sa odporúča liečiť včely na varroa dvakrát ročne. Začiatkom jari a neskôr v lete. To sa môže líšiť v závislosti od regiónu.
Varroa destruktor je mimoriadne deštruktívny a je hlavným faktorom pri poruchách kolapsu kolónie. Aj keď sa pôvodne prispôsobili využívaniu ázijských včiel (Apis cerana), spoločnosť Varroa sa nedávno prispôsobila využívaniu včely európskej (Apis mellifera) ako svojho hostiteľa. Živí sa hemolymfou (krvou) včelích lariev a dospelých včiel. Tieto vonkajšie parazity tiež šíria vírusy a spôsobujú ďalší zmätok v úli.


Zber

Konečne!
Predtým, ako môžeš zbierať med zo svojho úľa, treba určiť, či ho majú včely prebytok.Med, ktorý odporúčame zbierať, pochádza z tých rámikov, ktoré sú úplne naplnené medom a sú zaviečkované. Pamätaj, že tieto medové rámiky môžu byť dôležité pre prežitie kolónie v zime. K zberu treba pristupovať konzervatívnym spôsobom a vždy nechať dostatok zásob, aby včely prežili zimné mesiace. Medové plásty bez plodu sa pravdepodobne nachádzajú najďalej od vchodu.

Zmetenie včiel
Jediným spôsobom, ako odstrániť včely z hrebeňa rámikov, je použitie včelárskej metličky. Najlepšie je zmiesť včely pomocou malých rýchlych pohybov s dostatočnou silou, aby odstránili včely bez poškodenia včiel alebo diela.

Zmetať ich treba nad úľom aby popadali dnu.

Rozmliaždi to!
Vyrež plást z rámika. Medové plásty vlož do misy a roztlač ich, najlepšie na mriežke, pod ktorou sa nachádza sitko a pod ním miska na čistý med.
Výhodou je tohto prístupu je, že netreba investovať do medometu. Získaš aj veľa vosku. Čistenia po extrakcii je tež výrazne menej.
Čiastočnou nevýhodou je, že včely budú musieť znovu vybudovať celé dielo, avšak toto dielo bude nové a čisté.
Roztoč to!
Odstráň vosk zo zaviečkovaného plástu. Vlož rámiky s plástom do medometu a jemne potoč jedným smerom, potom druhým pred odstreďovaním na max.
Z medometu do misky vyteká med.
Výhodou je, že sa zachová neporušený plást, aby ho včely mohli okamžite naplniť medom. Nevýhodou sú vyššie investičné náklady a následné čistenie.
Použitie medometu je výhodné, ak musíš extrahovať veľa plástov.